Kawiarnia i sklep Drobnera w Krakowie

W kamienicy numer 3 przy Placu Szczepańskim w Krakowie od 1868 r. swoje przedsiębiorstwo prowadził Roman Drobner, który nie tylko był kupcem, ale również zasiadał w radzie miejskiej. W początkowym okresie działalności skupiał się głównie na handlu artykułami korzennymi, trunkami oraz towarami przemysłowymi, skierowanymi głównie do ludności wiejskiej, takimi jak sierpy, kosy czy grabie. Z czasem, zainspirowany sugestią żony Anny, zdecydował się wycofać niektóre z tych produktów, zastępując je farbami i artykułami skierowanymi do artystów malarzy. Wspierany radami rzeźbiarza Franciszka Wyspiańskiego, ojca znanego Stanisława, firma Drobnera rozwijała się dynamicznie.

Od 1895 r. asortyment firmy został rozszerzony o zabawki, z których największym zainteresowaniem cieszyły się te zaprojektowane przez lokalnych artystów. W latach 20. XX w. firma funkcjonowała jako Uniwersalny Skład Fabryczny sp. z o.o., oferując niezwykle zróżnicowany wachlarz produktów, jak sugeruje ponad dwustustronicowy katalog reklamowy. Obejmował on artykuły z ośmiu branż, dostępne zarówno w ilościach detalicznych, jak i hurtowych. W szczególności, dział artykułów sportowych, otwarty w 1898 r., oferował szeroki wybór sprzętu do różnych dyscyplin.

Firma Drobnera nie tylko prowadziła sklepy, ale także zajmowała się sprzedażą biletów na mecze piłki nożnej, dostarczała sprzęt i ubrania dla Akademickiego Związku Sportowego w Krakowie, a członkom klubów sportowych przysługiwały specjalne upusty. Drobner był również wyłącznym przedstawicielem angielskiej firmy William Shillcock, sprowadzając koszulki, spodenki i piłki futbolowe oraz wyposażenie boiska sportowego.

Firma nie ograniczała się jedynie do handlu detalicznego. Posiadała także dział, który dostarczał aparaty chirurgiczne i medyczne, a także urządzenia do gabinetów lekarskich. W ofercie były również artykuły naukowe, techniczne, farby, lakiery, artykuły piśmiennicze, artykuły gumowe, a nawet produkty kolonialne i alkohol.

Po śmierci Romana Drobnera w 1913 r., firma przeszła na własność jego żony Anny. Po jej śmierci w 1916 r., kierownictwo objął syn Stanisław. Rok później zmieniono nazwę firmy na „Zjednoczone Firmy Drobner Kraków”, a w 1920 r. firmę przekształcono w spółkę akcyjną pod nazwą „Towarzystwo dla Przemysłu i Handlu Lekarskiego i Pomocy Szkolnej „Drobner” S.A.”. Jednakże, w wyniku przemian gospodarczych lat 20. XX w., a zwłaszcza hiperinflacji, firma straciła na kondycji finansowej. W 1930 roku rodzina Drobnerów sprzedała przedsiębiorstwo, a to istniało jeszcze do 1951 r.

Źródło: ANK, Zbiór fotograficzny, sygn. A-IV-844

Oprócz handlowej działalności, Roman Drobner był również właścicielem ekskluzywnej kawiarni „Wiosenna” (zwanej potocznie „Drobnerionem”), której projektantem był znany architekt Jan Zawiejski. Kawiarnia cieszyła się popularnością, oferując eleganckie wnętrza oraz bogatą ofertę kulinarną. Mimo pożaru w 1907 r., który zniszczył budynek, kawiarnia została odbudowana i kontynuowała swoją działalność.

 

Zdjęcie wyróżniające, źródło: https://dziennikpolski24.pl/kultowy-drobnerion-i-oburzal-i-przyciagal-mieszkancow-dawnego-krakowa-burzliwe-dzieje-znanego-budynku-przy-plantach/ga/c15-16263303/zd/56035483

Najnowsze wystawy czasowe

Filtruj:
Archiwa
Kategorie
Zmiana czcionki
Kontrast