Głównym hasłem Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich na lata 2023-2027 będzie Muzeum, z klimatem!, które jest kontynuacją hasła „Muzeum, otwarte!” realizowanego z sukcesem w okresie 2019-2023. Wyraża ono kierunek działań, które będą realizowane w najbliższych latach dla dobra instytucji, a przede wszystkim mieszkańców Gminy Chrzanów oraz nauki. Na dotychczas realizowanych i ciągle wzmacnianych filarach, którymi są: świadomość historyczna, źródła historyczne, Tradycja, pamięć oraz aktualny stan wiedzy, zostaną wprowadzone nowe zadania, które wpisują się w ideę Culture for sustainable development.
Pierwszym jest kultura – działanie na rzecz efektywnego poszerzania i propagowania wiedzy o mieście i regionie wśród mieszkańców. Jest to nieodłączny element statutowy działalności Muzeum, który w szerszym kontekście staje się katalizatorem pomagającym określić aktualne potrzeby współczesnego społeczeństwa. Działanie z wykorzystaniem wiedzy oraz edukacji są częścią zrównoważonego rozwoju, które pozwalają na dokumentowanie ludzkich interakcji i działania.
Następnie lokalność, która w myśl zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie” daje wskazania, by w działaniach muzealnych oraz kultury dla zrównoważonego rozwoju zacząć od najbliższego otoczenia. Stąd, w działaniach podejmowanych przez Muzeum szczególny nacisk będzie kładziony na inwencje własne i lokalne, będące mostem łączącym historię
z teraźniejszością, a przez to i z przyszłością.
Kolejnym jest inicjatywa, z którą Muzeum będzie wychodzić do mieszkańców Gminy Chrzanów, jako impuls kulturotwórczy. Dzięki niemu realizowana będzie na wielu obszarach integracja, dająca możliwość promowania dialogu i współpracy. Działalność ta ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
W centrum znajdzie się Muzeum – depozytariusz artefaktów przeszłości i historii, jako forum działań kulturalnych, wystawienniczych, edukacyjnych, naukowych oraz kolekcjonerskich dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Profesjonalne i rzetelne dzielenie się wiedzą, jak i społeczna partycypacja będą sprzyjały tworzeniu klimatycznych przestrzeni muzealnych, dostępnych dla każdego mieszkańca.
Przedostatnim punktem jest kontynuacja aktywizacji mieszkańców na rzecz synergii społecznej w dziedzinie kultury w Gminie. Dzięki podjęciu współpracy wzrastać będzie atrakcyjność oferty kulturalnej w regionie.
Dlatego też, ostatnim jest ton jaki będzie nadawało Muzeum kulturze w Gminie Chrzanów. Muzeum posiada wszelkie predyspozycje, by nadal wskazywać kierunki rozwoju nauki, kultury i obszarów badań w regionie, scalających składowe zrównoważonego rozwoju instytucji i mieszkańców.
Wszystkie te aspekty wpisują się ściśle w najnowszą definicję muzeum, przyjętą przez Zgromadzenie Generalne ICOM 24 sierpnia 2022 r. w Pradze, która jest wytyczną oraz celem, do którego winna dążyć ambitna i renomowana instytucja kultury, jaką jest Muzeum w Chrzanowie. Według tej definicji Muzeum jest trwałą instytucją służącą społeczeństwu, nie nastawioną na osiąganie zysku, która zajmuje się badaniem, gromadzeniem, konserwacją, interpretacją oraz prezentacją materialnego i niematerialnego dziedzictwa. Otwarte dla wszystkich, powszechnie dostępne i niewykluczające, muzea promują różnorodność i zrównoważony rozwój. Swoją działalność i sposoby komunikowania opierają na zasadach etyki, profesjonalnej rzetelności i społecznej partycypacji. Oferują zróżnicowane doświadczenia służące edukowaniu, rozrywce, refleksji i dzieleniu się wiedzą. Jednocześnie jest to zgodne z najnowszą Deklaracją dla Kultury, przyjętą na Światowej Konferencji UNESCO MONDIACULT 2022, gdzie określono kulturę jako globalne dobro publiczne, które musi być chronione i wspierane dla zrównoważonego rozwoju świadomego społeczeństwa. Wszystkie te aspekty wpisują się bardzo wyraźnie w podstawowy zakres działalności Muzeum i przy wykorzystaniu hasła otwartości pozwolą rozwinąć tę instytucję i propagować szeroko pojętą kulturę.
Cele
- Strukturalne, w tym:
– wprowadzenie zarządzania projektowego;
– dostosowanie godzin pracy do potrzeb zwiedzających i uczestników wydarzeń muzealnych;
– uaktualnienie struktury organizacyjnej Muzeum.
- Udoskonalenie jakości bazy lokalowej, w tym:
– zabezpieczenie budynków Muzeum;
– przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do modernizacji budynków;
– sukcesywna modernizacja wyposażenia;
– dostosowanie przestrzeni wystawienniczej do potrzeb nowych ekspozycji;
– przygotowanie do poszerzenia możliwości lokalowych;
– wzrost stopnia wyposażenia techniczno-sprzętowego i wystawienniczego Muzeum.
- Rozwój oferty Muzeum w oparciu o dziedzictwo kulturowe
i historyczne Gminy Chrzanów i regionu, w tym:
– rozwój działalności wystawienniczej Muzeum;
– budowanie świadomości historycznej;
– rozszerzenie badań i publikacja ich wyników, szczególnie na tematy: z szeroko pojętego zakresu zbliżającego się jubileuszu „ośmiu wieków Chrzanowa”, historii samych zabudowań dworskich i ich przeobrażeń (np. makiety, rekonstrukcje, eksponaty archeologiczne, wnętrzarstwo); rozwoju przestrzennego i architektonicznego miasta w poszczególnych wiekach; dziejów poszczególnych rodzin, które były właścicielami Dóbr Chrzanowskich (np. drzewa genealogiczne, biografie, ciekawostki z ich życiorysów, portrety, rzeczy związane z ich życiem, zasługi dla miasta); rodów mieszczan chrzanowskich począwszy od XV w. aż do 1939 r., zarówno społeczności chrześcijańskiej, jak i żydowskiej (np. prezentacja warsztatów cechowych, sklepów i geszeftów, firm i zakładów przemysłowych, pamiątek rodzinnych, albumów, drzew genealogicznych); – rozpoczęcie pracy nad „Słownikiem biograficznym” osób związanych z regionem;
– stałe podnoszenie jakości wystaw czasowych;
– kwerenda w archiwach państwowych, kościelnych i prywatnych w celu rozszerzenia bazy informacji;
– pozyskiwanie i opracowywanie eksponatów;
– organizacja sesji naukowych wraz z wydaniem materiałów posesyjnych;
– opracowanie i wydanie krytyczne tekstów źródłowych;
– kontynuacja i rozszerzenie zakresu badań archeologicznych;
– inwentaryzacja i opracowanie historyczne chrzanowskich nekropolii;
– rozpoczęcie prac nad „Chrzanowską Księgą Genealogiczną”;
– rozpoczęcie prac nad możliwością udostępnienia zbiorów muzealnych on-line;
– zacieśnienie współpracy z instytucjami i organizacjami w celu rozszerzania dialogu polsko-żydowskiego;
– współpraca z uniwersytetami w projektach badawczych oraz edukacyjnych;
– organizacja i współorganizacja wydarzeń kulturalnych oraz muzealnych, m.in.: „Noc Muzeum”, „Sztetl Chrzanów.
- Rozwój naukowy pracowników Muzeum i podnoszenie ich kwalifikacji
- Prowadzenie działalności wystawienniczej, edukacyjnej i popularyzatorskiej, w tym:
– spopularyzowanie wiedzy o dziejach Chrzanowa oraz ważnych postaciach z nim związanych;
– działania wzmacniające świadomość lokalną;
– kontynuacja koncepcji Parku Miejskiego – ścieżka edukacyjno-historyczna;
– należyte dbanie o miejsca pamięci.
- Racjonalizacja gospodarki finansowej, w tym:
– dywersyfikacja źródeł finansowania działalności Muzeum;
– samodzielne lub wraz z innymi podmiotami aplikowanie do grantów i projektów, w celu uzyskania dotacji zewnętrznych.