Z gabinetu burmistrza orzeł trafił do Muzeum w Chrzanowie

Media o Muzeum

Chodzi o pierwowzór orła z Placu Tysiąclecia, czyli o makietę Pomnika Zwycięstwa i Wolności.

W grudniu Ryszard Bytomski z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej ofiarował statuetkę miastu. Przez prawie dwa miesiące stała w gabinecie burmistrza Roberta Maciaszka. W środę burmistrz przekazał ją do muzeum.

A jak ten eksponat trafił do Ryszarda Bytomskiego?

– Znajdował się w Krzeszowicach, u Jacka Konarskiego, syna twórcy orła – Mariana Konarskiego. Pojechałem do pana Jacka z moim nieżyjącym już kolegą Frankiem Kieresem w sprawie obrazów w kościele św. Mikołaja. Zaprzyjaźniliśmy się z panem Jackiem i on w prezencie dał nam właśnie tę statuetkę – opowiada Ryszard Bytomski.

A czy jakieś tajemnice kryje ten prawdziwy orzeł z Placu Tysiąclecia? Posłuchajcie Kamila Bogusza, dyrektora Muzeum w Chrzanowie.