Bez kategoriiOgłoszenia
Poniżej prezentujemy Państwu nasze nabytki muzealne z 2023 r. Przedstawiamy unikalne eksponaty, odkrywające tajemnice przeszłości i ukazujące bogactwo naszego dziedzictwa. Te, które się tu znajdują, to oczywiście nie wszystko. Ile eksponatów konkretnie nabyliśmy, dowiecie się już wkrótce.
Narty turystyczne z noskiem i wiązaniem typu Kandahar, Producent nieznany, impregnowane drewno jesionowe; skóra naturalna, metal. Brak miejsca, l. 1918-1939.
Półbuty biało-granatowe, sznurowane na niewielkim obcasie. W środku wkładka z napisem „A la Ville de Paris”/ Gabryel Stark/Lwów/Plac Mariacki 11”. Gabryel Stark to był sklep we Lwowie. Na podeszwie oznaczenie rozmiaru 31/2. Buty należały do Heleny Wondrausch. Lwów, l. 1918-1939.
Półbuty z brązowej skóry, na niewielkim obcasie, sznurowane. W środku wkładka z wszywką: BER-KOL/Bernard Koller/Lwów/Legionów 23 (sklep z obuwiem we Lwowie; nazwa BER-KOL została zastrzeżona w urzędzie patentowym w 1935 r.). Lwów, po 1935 r.
Becik w powłoczce z angielskiej koronki w kolorze ecru, z naszytymi różami z atlasowej wstążki w tym samym kolorze. W zestawie kaftanik i czapeczka uszyte z dwóch warstw: jedwabiu i koronki takiej samej jak poszewka na beciku. Czapeczka ozdobiona różą z wstążeczki. Należała do Marii Wondrausch z d. Siedmiograj. Lwów, poł. XIX w.
Buty do biegania, skórzane w kolorze brązowym, sznurowane. Podeszwa ze skóry, nabita kolcami pod śródstopiem. Należały do Kazimierza Ciechanowskiego. Polska, l. 30. XX w.
Obraz pt. „Melancholia” przedstawia siedzącą młodą kobietę z blind włosami, w które wplecione są kwiaty, tworzące rodzaj korony. Ujęta jest z półprofilu prawego. Twarz opiera na lewej dłoni, w prawej trzyma dwa tulipany. Ubrana w sukienkę w kolorze zielonym w roślinny wzór. W tle półki z doniczkami z kwiatami. Tło czarne. W dole z prawej strony sygnatura autorki: NS art 2023. Chrzanów, 2023 r. Autorka – Nadia Siemek
Obraz pt. „Cztery poty roku. Jesień” inspirowany jest muzyką Vivaldiego. Płótno w poziomie podzielone jest na dwie części, jakby linia horyzontu. Część dolna w kolorach bladej zielenie. Górna – bieli. Na całości barwne plamy z dominującym kolorem żółci. W prawym dolnym rogu sygnatura autorki: 2023 by IRKA PODOLAK. Kraków, 2023 r. Autorka – Irena Podolak
Pudło na kapelusze, wykonane z czarnej skóry. Posiada obszycia, rączkę i pasek skórzane. Z przodu zamek i rączka. Pasek zabezpieczający przed otwarciem poprowadzony w poprzek wieka. Wewnątrz pudło wyściełane podszewką jedwabną, z dwiema kieszeniami na wieku i tasiemkami do unieruchomienia kapelusza. Na zewnątrz naklejki podróżne. Polska, l. 1918-1939.
Walizka podróżna wykonana ze skóry. Naroża wzmocnione. Brzegi stebnowane. Z przodu rączka skórzana i 3 zamki. Wnętrze wyłożone płótnem. Od środka na wieku kieszeń z klapą. Z zewnątrz naklejki podróżne. Polska, l. 1918-1939.
Zestaw mebli z sypialni mieszczańskiej z Chrzanowa fornirowany drewnem czeczotowym. Nogi konsolowe francuskie, fronty zdobione półkolumienkami z liśćmi akantu. Polska, l. 1918-1939.
Zestaw mebli z sypialni mieszczańskiej z Chrzanowa fornirowany drewnem czeczotowym. Nogi konsolowe francuskie, fronty zdobione półkolumienkami z liśćmi akantu. Polska, l. 1918-1939.