Kawiarnia naukowa „Józef Mehoffer w podkrakowskich plenerach”

Kawiarnie naukowe

Muzeum w Chrzanowie zaprasza na kolejny wykład z cyklu Kawiarnia Naukowa.

Wykład zatytułowany „Józef Mehoffer w podkrakowskich plenerach” wygłosi Zofia Siek-Mlicka, konserwator Muzeum w Chrzanowie.

24.04. godz. 17.00. Dom Urbańczyka, Al. Henryka 16

Siły witalne przyrody stały się tematem licznych obrazów, pasteli, grafik artystów polskich na przełomie XIX i XX wieku. Fascynacja naturą, zjawiskowością kolejno następujących pór roku to tematy licznych dzieł L. Wyczółkowskego, S. Kamockiego, H.Uziembły, S. Filipkiewicza, J. Stanisławskiego, F.Ruszczyca, S.Wyspiańskiego, J.Mehoffera.

W 1902 roku Józef Mehoffer odwiedził zaprzyjaźnionego badacza folkloru podhalańskiego i autora sztuk teatralnych Andrzeja Stopkę Nazimka. Urzeczony i zainspirowany pięknem tego podkrakowskiego pejzażu rozpoczął prace nad obrazem „Dziwny Ogród”, uznanym później za wybitne dzieło polskiego symbolizmu. Tu w swoim siedleckim domu Stopka gościł wielu artystów ówczesnej Polski w tym pisarza Henryka Sienkiewicza, Lucjana Rydla, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, artystyczne tradycje tego miejsca przetrwały do dnia dzisiejszego.