Akwarela „Portret dziewczyny w stroju ludowym”

Słowa kluczowe
BronowiceKrakowiankaUziembło

Twórca/wytwórnia
Henryk Uziembło

Miejsce powstania/znalezienia
Kraków, Polska

Data powstania/znalezienia
1942 r.

Rodzaj
Malarstwo

Technika
Akwarela

Tworzywo/materiał
akwarela, ołówek, papier

Wymiary
Wys. 65,5 cm, szer. 51,5 cm

Sygnatury, napisy, znaki twórcy
UZIEMBŁO 1942

Numer inwentarzowy
MCh/S/3500

Dział
Historii i Kultury Regionu, Sztuka

Właściciel
Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich

Prawa autorskie

Lokalizacja
Muzeum, ul. Mickiewicza 13

Komentarze

Henryk Uziembło urodził się 27 lutego 1879 r. w Krzu, gmina Myślachowice, zmarł 3 sierpnia 1949 r. w Krakowie. Uczył się w Szkole Przemysłowej na Wydziale Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Po otrzymaniu absolutorium z odznaczeniem wyjechał na studia do Wiednia. Następnie kontynuował edukację artystyczną na krakowskiej ASP (pod kierunkiem S. Wyspiańskiego i T. Axentowicza) oraz w Paryżu i Anglii.

Był kierownikiem artystycznym pracowni witrażowej Żeleńskich, współpracował z Drukarnią Teodorczuka. Najwięcej dokonań w swej twórczej pracy miał Uziembło na polu malarstwa sztalugowego i dekoratorstwa wnętrz. Ważnymi realizacjami były dekoracje kina Uciecha oraz teatru Bagatela Krakowie.

W 1914 r. został powołany do wojska a następnie rok później skierowany do Oddziału Grobów Wojennych, gdzie pracował w zespole Malarzy i Grafików. Wykonywał szkice i projekty cmentarzy, makiety i szkice terenów walk.

W 1922 r. został mianowany profesorem w Państwowej Szkole Zdobnictwa i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, gdzie pracował  do wybuchu II wojny światowej. Należał do Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Brał udział w plenerach malarskich oraz licznych wystawach w kraju i za granicą.

Zmiana czcionki
Kontrast