Nowy program działalności Muzeum przygotowany przez dyrektora Kamila Bogusza

MISJA

Głównym hasłem Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich na lata 2019-2023 będzie Muzeum, otwarte! Wyraża ono kierunek działań, które będą realizowane w najbliższych latach dla dobra Gminy Chrzanów. Podstawami, tego założenia są: świadomość historyczna, źródła historyczne, Tradycja, pamięć oraz aktualny stan wiedzy. Są to filary, na których będzie opierać się działalność i rozwój Muzeum w Chrzanowie.

Pierwszym jest świadomość historyczna, gdyż budowanie świadomości wśród mieszkańców i osób odwiedzających to główne zadania instytucji kultury, jaką jest Muzeum. Dzięki lepszej świadomości o danej kwestii w dziejach można rozwinąć postrzeganie i zrozumienie minionych wieków w kontekście historii regionu. Budowanie społeczeństwa świadomego historycznie pozwoli uwrażliwić na pamiątki historii i potrzebę zachowania jak największej ilości informacji o wiekach minionych (np. poprzez przekazanie fotografii, czy archiwaliów do zasobów muzeum). Może także rozbudzić twórczą dyskusję nad potrzebami i zakresem rozwoju miasta. Drugim aspektem są źródła historyczne. Niejednokrotnie wiele osób nie ma świadomości, że źródłem może być każda pamiątka działalności człowieka. A tych na terenie Gminy Chrzanów nie brakuje, począwszy od fotografii w albumach rodzinnych, czy dokumentach w archiwach, poprzez wspomnienia i relacje, a na samych budynkach kończąc. Rozpoczęcie zebrania ich w zbiór (,,Chrzanoviana”), jak i ich opracowanie wpisuje się w obowiązkowych zakres podejmowanych przez Muzeum działań. Trzecim jest Tradycja, gdyż kultywowanie tradycji regionalnych lub też udokumentowanie ich pozwoli zachować je dla przyszłych pokoleń. Ten aspekt to także budowanie poczucia dumy z wielowiekowych tradycji istniejących w Gminie, a przez co odkrywanie własnej tożsamości. Czwartym jest pamięć. Pamięć o ludziach, o ich dokonaniach, o wydarzeniach, o instytucjach i o wszelkich aspektach działalności na terenie Gminy Chrzanów, jak i dawnego Powiatu Chrzanowskiego. Odkrywanie tajemnic historii zachowywanie ich w pamięci zbiorowej jest niezwykle istotne, gdyż pomaga zrozumieć przeszłość i świadomie budować przyszłość. Ostatnim aspektem jest aktualny stan wiedzy, który winien być ciągle rozszerzany, np. poprzez badania naukowe na wielu polach: historycznych, archeologicznych, etnograficznych, przyrodniczych, etc.

Wszystkie te aspekty wpisują się bardzo wyraźnie w podstawowy zakres działalności Muzeum i przy wykorzystaniu hasła otwartości pozwolą rozwinąć tę instytucję i propagować szeroko pojętą kulturę.

CELE

1. Strukturalne, w tym:
  • wprowadzenie zarządzania projektowego;
  • dostosowanie godzin pracy do potrzeb zwiedzających i uczestników wydarzeń muzealnych;
  • uaktualnienie struktury organizacyjnej Muzeum.
  1. Udoskonalenie jakości bazy lokalowej, w tym:
  • zabezpieczenie budynków Muzeum;
  • przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do modernizacji budynków;
  • sukcesywna modernizacja wyposażenia;
  • dostosowanie przestrzeni wystawienniczej do potrzeb nowych ekspozycji;
  • przygotowanie do poszerzenia możliwości lokalowych;
  • wzrost stopnia wyposażenia techniczne-sprzętowego i wystawienniczego Muzeum.
  1. Rozwój oferty Muzeum w oparciu o dziedzictwo kulturowe i historyczne Gminy Chrzanów i regionu, w tym:
  • rozwój działalności wystawienniczej Muzeum;
  • budowanie świadomości historycznej;
  • rozszerzenie badań i publikacja ich wyników, szczególnie na tematy, np.: historii samych zabudowań dworskich i ich przeobrażeń (np. makiety, rekonstrukcje, eksponaty archeologiczne, wnętrzarstwo); rozwoju przestrzennego i architektonicznego miasta w poszczególnych wiekach; dziejów poszczególnych rodzin, które były właścicielami Dóbr Chrzanowskich (np. drzewa genealogiczne, biografie, ciekawostki z ich życiorysów, portrety, rzeczy związane z ich życiem, zasługi dla miasta); rodów mieszczan Chrzanowskich począwszy od XV w. aż do 1939 r., zarówno społeczności chrześcijańskiej, jaki żydowskiej (np. prezentacja warsztatów cechowych, sklepów i geszeftów, firm i zakładów przemysłowych, pamiątek rodzinnych, albumów, drzew genealogicznych); – rozpoczęcie pracy nad „Słownikiem biograficznym” osób związanych z regionem;
  • stałe podnoszenie jakości wystaw czasowych;
  • kwerenda w archiwach państwowych, kościelnych i prywatnych w celu rozszerzenia bazy informacji;
  • pozyskiwanie i opracowywanie eksponatów;
  • organizacja sesji naukowych wraz z wydaniem materiałów posesyjnych;
  • opracowanie i wydanie krytyczne tekstów źródłowych;
  • kontynuacja i rozszerzenie zakresu badań archeologicznych;
  • inwentaryzacja i opracowanie historyczne chrzanowskich nekropolii;
  • rozpoczęcie prac nad „Chrzanowską Księgą Genealogiczną”;
  • rozpoczęcie prac nad możliwością udostępnienia zbiorów muzealnych on-line;
  • zacieśnienie współpracy z instytucjami i organizacjami w celu rozszerzania dialogu polsko-żydowskiego;
  • współpraca z uniwersytetami w projektach badawczych oraz edukacyjnych;
  • organizacja i współorganizacja wydarzeń kulturalnych oraz muzealnych, m.in.: „Noc Muzeum”, ,Sztetl Chrzanów”, „60-lecie Muzeum w Chrzanowie”.
  1. Rozwój naukowy pracowników Muzeum i podnoszenie ich kwalifikacji
  2. Prowadzenie działalności wystawienniczej, edukacyjnej i popularyzatorskiej,
    w tym:
  • spopularyzowanie wiedzy o dziejach Chrzanowa oraz ważnych postaciach z nim związanych;
  • działania wzmacniające świadomość lokalną;
  • przygotowanie koncepcji Parku Niepodległości — ścieżka edukacyjno-historyczna w parku miejskim;
  • należyte dbanie o miejsca pamięci.
  1. Racjonalizacja gospodarki finansowej, w tym:
  • dywersyfikacja źródeł finansowania działalności Muzeum;
  • samodzielne lub wraz z innymi podmiotami aplikowanie do grantów i projektów, w celu uzyskania dotacji zewnętrznych.