Akwarela „Wiosenny dzień”

Słowa kluczowe
akwarelaKrakówWawel
Twórca/wytwórnia
Henryk Uziembło
Miejsce powstania/znalezienia
Kraków
Data powstania/znalezienia
1918 r.
Rodzaj
Malarstwo
Technika
Akwarela
Tworzywo/materiał
Akwarela, ołówek, papier
Wymiary
wys.: 43 cm, dł.: 56,9 cm
Sygnatury, napisy, znaki twórcy
"HENRYK UZIEMBŁO 1918"; na odwrocie obraz opisany: "H.UZIEMBŁO WIOSENNY DZIEŃ. akwarela 1918"
Numer inwentarzowy
MCh/S/3670
Dział
Historii i Kultury Regionu, Sztuka
Właściciel
Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich
Prawa autorskie
Lokalizacja
Poza ekspozycją
Komentarze
Komentarze
Henryk Uziembło urodził się 27 lutego 1879 r. w Krzu, gmina Myślachowice, zmarł 3 sierpnia 1949 r. w Krakowie. Uczył się w Szkole Przemysłowej na Wydziale Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Po otrzymaniu absolutorium z odznaczeniem wyjechał na studia do Wiednia. Następnie kontynuował edukację artystyczną na krakowskiej ASP (pod kierunkiem S. Wyspiańskiego i T. Axentowicza) oraz w Paryżu i Anglii.
Był kierownikiem artystycznym pracowni witrażowej Żeleńskich, współpracował z Drukarnią Teodorczuka. Najwięcej dokonań w swej twórczej pracy miał Uziembło na polu malarstwa sztalugowego i dekoratorstwa wnętrz. Ważnymi realizacjami były dekoracje kina Uciecha oraz teatru Bagatela Krakowie.
W 1914 r. został powołany do wojska a następnie rok później skierowany do Oddziału Grobów Wojennych, gdzie pracował w zespole Malarzy i Grafików. Wykonywał szkice i projekty cmentarzy, makiety i szkice terenów walk.
W 1922 r. został mianowany profesorem w Państwowej Szkole Zdobnictwa i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. Należał do Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Brał udział w plenerach malarskich oraz licznych wystawach w kraju i za granicą.