Zapraszamy na wykład dr Dominika Abłamowicza

Wykłady

Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich Oddział Wystaw Czasowych „Dom Urbańczyka” uprzejmie zaprasza na wykład dr Dominika Abłamowicza połączony z prezentacją multimedialną pod tytułem: Badania archeologiczne w Katyniu w 1995 roku, który odbędzie się w Oddziale Wystaw Czasowych „Dom Urbańczyka” Al. Henryka 16, 15 kwietnia 2009 r. o godzinie 17.00.

Dominik Abłamowicz, doktor archeologii, ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 1982 r. Pracował w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu a następnie w Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie aktualnie pełni funkcję Kierownika Działu Archeologii. Pracownik i wykładowca na Uniwersytecie Śląskim
w Katowicach, Wydział Nauk o Ziemi, Katedra Paleogeografii i Paleoekologii zwartorzędu. Specjalista w zakresie archeologii pradziejowej
i wczesnośredniowiecznej. Zajmuje się również genealogią. Prowadził liczne badania na terenie kraju. Brał udział w badaniach za granicą m.in. w Lyonie (Francja) i w Katyniu (ówcześnie Związek Radziecki) w 1995 r. Prezes Katowickiego Oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Autor wielu opracowań naukowych w zakresie archeologii.

Zbrodnia katyńska – w Polsce określenie równoznaczne ze słowem Katyń i las katyński – wymordowanie na mocy decyzji Biura Politycznego KC KPZR z 5 marca 1940 r., przez NKWD, na wiosnę tego roku, przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR prawie 19 tys. jeńców wojennych – polskich oficerów – w tym pochodzących z rezerwy. Według szacunków historyków stanowiło to połowę korpusu oficerów Wojska Polskiego. Ofiary dokonanej zbrodni stalinowskiej były pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa. Zbrodnia była przeprowadzona w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 r. Niemcy ujawnili zbiorowe groby w Katyniu. W latach dziewięćdziesiątych prowadzono w Katyniu badania z udziałem polskich archeologów.