Wszystko co nasze Polsce oddamy – katalog wystawy

„Wszystko co nasze Polsce oddamy” to słowa, które w 1911 r. napisał Ignacy Kozielewski, a 7 lat później za swoje motto uznali je polscy skauci – harcerze. W 1920 r., po założeniu pierwszej męskiej drużyny harcerskiej w Chrzanowie, stały się one także hasłem przewodnim dla chrzanowskiej młodzieży. Zgodnie z tymi słowami działają już od stu lat. A losy chrzanowskiego harcerstwa były nierozłącznie związane z historią miasta, regionu i kraju.

100 lat od utworzenia harcerstwa w Chrzanowie to wyjątkowa rocznica. Zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że organizacja ta działa nieprzerwanie przez cały ten czas. To właśnie z Chrzanowa wyszła iskra zapalająca ducha harcerskiego w innych miejscowościach na terenie dawnego powiatu chrzanowskiego – Jaworznie, Libiążu czy Chełmku. Wystawy tej nie udałoby się zrealizować bez współpracy i pomocy ze strony Hufca ZHP Chrzanów oraz Hufca ZHP Jaworzno. W zbiorach obu Hufców znajdują się bowiem unikalne fotografie, na których możemy podziwiać wszystkie aspekty działalności chrzanowskich harcerzy od 1919 r. aż do czasów współczesnych. Wśród eksponatów zgromadzonych przez harcerzy są wyjątkowo cenne przedmioty, takie jak sztandary, mundury, kroniki oraz inne dokumenty, bez których trudno poznać historię tej zasłużonej dla wychowania dzieci i młodzieży organizacji.

Wystawa trwała w okresie 16 XII 2020

Najnowsze wystawy czasowe