Wiosna. Między sacrum a profanum

Polskie porzekadło brzmi „Aby do wiosny!” Z nadejściem wiosny wiązały się liczne obyczaje. Jedne z nich są kultywowane do dzisiaj, podczas gdy o innych prawie całkowicie zapomniano. Wystawa „Wiosna – między sacrum a profanum” jest próbą odpowiedzi jakie były zwyczaje związane z religią, obyczajowością i rolnictwem, które występowały na terenie Chrzanowa i w najbliższej okolicy. Które z nich zostały zapomniane, a które znamy z naszego życia codziennego. Skowronka pieśń, to o wiośnie wieść – to staropolskie przysłowie, niosące ze sobą potężny ładunek emocjonalny nierozerwalnie połączony z naturą, która budzi się do życia po okresie uśpionej zimy, wpisuje się w tematykę pierwszej wystawy czasowej w 2020 r., którą pragnie zaprezentować Państwu Muzeum w Chrzanowie. W tradycji słowiańskiej żegna się zimę, rytualnie paląc kukłę Marzanny – bogini (demona) zimy i śmierci. Symbolizuje to narodziny Jaryły – bóstwa płodności i wiosny. Natomiast w tradycji chrześcijańskiej na okres wiosenny przypada Triduum Paschalne wraz z Niedzielą Zmartwychwstania – symbolem zwycięstwa Życia nad śmiercią. Stąd na przedstawieniach pozostawionych przez pierwszych chrześcijan jest Α i ω – początek i koniec. Pierwotnie omega była zapisana małą literą, gdyż koniec-śmierć, jest tylko przejściowy, a Człowiek jest stworzony do Życia. Wiosna, dla jednych to, li tylko jedna z czterech pór roku w przyrodzie; dla drugich symbol nowych narodzin. Dla Muzealników, to wyborny pretekst do przedstawienia szerszej publiczności złożoności wiosennych i wielkanocnych tradycji naszych pra- pradziadków. Zaprezentowane na wystawie eksponaty, które pochodzą ze zbiorów takich muzeów, jak Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Biograficznego Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie, Galerii Rzeźby Ręcznej „Drzewiej”, a także zbiorów własnych; ukażą i opowiedzą Państwu historię, niejednokrotnie zapomnianego lub zmienionego świata tradycji i Kultury Małopolski. Serdecznie Zapraszamy i życzymy niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania wystawy!

Dyrektor wraz z Zespołem Muzealników

Wystawa trwała w okresie 11 III – 4 V 2020 r.

Najnowsze wystawy czasowe