Wyniki VI Powiatowego Konkursu Historycznego

Konkursy

Powiatowy Konkurs Historyczny organizowany był przez Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich po raz szósty. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego.

Tegoroczna edycja konkursu pt. „Żyli wśród nas. Dzieje i kultura żydowskich mieszkańców powiatu chrzanowskiego”, poświęcona jest mieszkańcom powiatu chrzanowskiego wyznania mojżeszowego, którzy w Chrzanowie i Trzebini stanowili połowę ludności.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 140 uczniów z 32 szkół. Odbył się on w dwóch etapach. Pierwsza część polegała na rozwiązaniu testu przygotowanego przez organizatorów. Odbyła się ona 28 lutego. 43 uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu. Został on przeprowadzony w dniach od 22 do 24 marca w budynku Muzeum. Jury konkursowe składające się z przedstawicieli Instytutu Judaistyki UJ (dr Ewa Węgrzyn), Muzeum (Anna Sadło-Ostafin) i lokalnych szkół, zarówno podstawowej (Ewa Lebiedzka), gimnazjalnej (Ilona Zielińska) i ponadgimnazjalnych (Izabela Ciołczyk, Agnieszka Rusek, Jerzy Jura, Marek Śliwa), oceniało odpowiedzi ustne uczniów. 6 kwietnia 2017r z udziałem m. in. Burmistrza Miasta Chrzanowa Ryszarda Kosowskiego i dyrektora Instytutu Judaistyki UJ dr hab. Michała Galasa odbyło się podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Nagrodzeni zostali:

• w kategorii szkoły podstawowe:
    • I miejsce – Karolina Rabska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Chrzanowie – opiekun: Anna Mrowiec
    • II miejsce – Patryk Lis -Szkoła Podstawowa nr 3 w Chrzanowie – opiekun Renata Siewniak
    • III miejsce – Tymoteusz Zając -Szkoła Podstawowa w Regulicach – opiekun Maria Warzecha
    • wyróżnienie – Marcela Szeniawska – Szkoła Podstawowa nr 4 w Trzebini – opiekun Alicja Kurzymska
    • wyróżnienie -Zuzanna Deja – Szkoła Podstawowa nr 2 w Libiążu – opiekun Renata Rostecka
  • w kategorii gimnazja:
    • I miejsce – Filip Kędziołka – Zespół Szkół nr 1 w Alwerni – opiekun Małgorzata Pyzio
    • II miejsce – Karolina Lichota – Gimnazjum nr 4 w Chrzanowie – opiekun Barbara Gawryś
    • III miejsce – Filip Mruczek – Gimnazjum nr 1 w Libiążu – opiekun Aleksandra Śmiałek
  • w kategorii szkoły ponadgimnazjalne:
    • I miejsce – Ewelina Trębacz – II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie – opiekun Izabela Ciołczyk
    • I miejsce – Edyta Matonóg – I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie – opiekun Marek Śliwa
    • II miejsce-Monika Szczurek – I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie – opiekun Marek Śliwa
    • wyróżnienie-Weronika Kossakowska – (II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie) – opiekun Izabela Ciołczyk

Uczniowie sięgnęli do różnych źródeł informacji. Wpłynęło to na bardzo wysoki poziom przygotowania, jaki zaprezentowali. Cieszy nas zainteresowanie młodzieży zaproponowaną w tym roku tematyką i przeszłością w ogóle.

W gali finałowej VI POWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO wzięli udział potomkowie chrzanowskich Żydów: Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Polska – Izrael z Izraela: Ilona Dvorak-Cousin, członkowie Towarzystwa: Chava Schwartzfeld i jej synowie Gil i Josef Schwartzfeld, Jaffa i Jonathan Herzieger, Dorota Wexler oraz goście z Francji: Eliane i Claude Ungar.

Konkurs nie mógłby się odbyć bez patronów i sponsorów.

Wspierali nas Senator RP – Pan Andrzej Pająk, Poseł na Sejm RP – Pan Marek Sowa, Starosta Chrzanowski – Pan Janusz Szczęśniak, Burmistrz Gminy Alwernia – Pan Tomasz Siemek, Burmistrz Miasta Chrzanowa – Pan Ryszard Kosowski, Burmistrz Libiąża – Pan Jacek Latko, Burmistrz Miasta Trzebini – Pan Adam Adamczyk. Patronat medialny roztoczyli: Radio „Kraków”, Tygodnik „Przełom”, Chrzanowska Telewizja Lokalna.

Organizatorzy:

Przy realizacji Konkursu współpracowały z Muzeum Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz szkoły: I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie, II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie, Zespół Szkół nr 1 w Chrzanowie oraz Szkoła Podstawowa w Luszowicach, oddelegowując przedstawicieli do pracy w Komisji Konkursowej.