Wernisaż wystawy czasowej „Grafika. Szymon Prandzioch”

WernisażWystawyWystawy czasowe

Zapraszamy na wernisaż nowej wystawy czasowej „Grafika. Szymon Prandzioch”, który odbędzie się 15 lipca o godz. 16:00 w Oddziale Wystaw Czasowych „Dom Urbańczyka” przy Alei Henryka 16. Wstęp wolny.
Wystawa prezentująca twórczość graficzną skupioną na eksploracji ikonograficznych wątków europejskiej sztuki religijnej w obrębie technik tradycyjnego warsztatu wklęsłodruku, głównie mezzotinty. Podejmowane w twórczości motywy z jednej strony w sposób bezpośredni i dosłowny odnoszą się do sposobów obrazowania sacrum i związanej z nią artefaktami, z innej traktują religijny temat jako inspiracje i pretekst do prowadzenia osobistych rozważań i prób ujmowania rzeczywistości w sposób metaforyczny, odwołujący się do rzeczywistości niewidzialnej.
Autor związany jest z pracowniami rysunku i wklęsłodruku w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Brał udział w wystawach w kraju i za granicą m.in. Brazylii, Chinach, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Serbii. Nagradzany m.in. podczas 9 i 11 edycji Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, 4 Międzynarodowego Biennale w Guanlan w Chinach, czy Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (wyróżnienie). Jest autorem projektów i realizacji w kościołach w Bytomiu, Gliwicach, Katowicach czy Fastowie na Ukrainie.