 |
Aktualności, zapowiedzi, nowości ...
Nowy program Działania Muzeum przygotowany przez Dyrektora Muzeum Kamila Bogusza
MISJA Głównym hasłem Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich na lata 2019-2023 będzie Muzeum, otwarte! Wyraża ono kierunek działań, które będą realizowane w najbliższych latach dla dobra Gminy Chrzanów. Podstawami, tego założenia są: świadomość historyczna, źródła historyczne, Tradycja, pamięć oraz aktualny stan wiedzy. Są to filary, na których będzie opierać się działalność i rozwój Muzeum w Chrzanowie. Pierwszym jest świadomość historyczna, gdyż budowanie świadomości wśród mieszkańców i osób odwiedzających to główne zadania instytucji kultury, jaką jest Muzeum. Dzięki lepszej świadomości o danej kwestii w dziejach można rozwinąć postrzeganie i zrozumienie minionych wieków w kontekście historii regionu. Budowanie społeczeństwa świadomego historycznie pozwoli uwrażliwić na pamiątki historii i potrzebę zachowania jak największej ilości informacji o wiekach minionych (np. poprzez przekazanie fotografii, czy archiwaliów do zasobów muzeum). Może także rozbudzić twórczą dyskusję nad potrzebami i zakresem rozwoju miasta. Drugim aspektem są źródła historyczne. Niejednokrotnie wiele osób nie ma świadomości, że źródłem może być każda pamiątka działalności człowieka. A tych na terenie Gminy Chrzanów nie brakuje, począwszy od fotografii w albumach rodzinnych, czy dokumentach w archiwach, poprzez wspomnienia i relacje, a na samych budynkach kończąc. Rozpoczęcie zebrania ich w zbiór (,,Chrzanoviana"), jak i ich opracowanie wpisuje się w obowiązkowych zakres podejmowanych przez Muzeum działań. Trzecim jest Tradycja, gdyż kultywowanie tradycji regionalnych lub też udokumentowanie ich pozwoli zachować je dla przyszłych pokoleń. Ten aspekt to także budowanie poczucia dumy z wielowiekowych tradycji istniejących w Gminie, a przez co odkrywanie własnej tożsamości. Czwartym jest pamięć. Pamięć o ludziach, o ich dokonaniach, o wydarzeniach, o instytucjach i o wszelkich aspektach działalności na terenie Gminy Chrzanów, jak i dawnego Powiatu Chrzanowskiego. Odkrywanie tajemnic historii i zachowywanie ich w pamięci zbiorowej jest niezwykle istotne, gdyż pomaga zrozumieć przeszłość i świadomie budować przyszłość. Ostatnim aspektem jest aktualny stan wiedzy, który winien być ciągle rozszerzany, np. poprzez badania naukowe na wielu polach: historycznych, archeologicznych, etnograficznych, przyrodniczych, etc. Wszystkie te aspekty wpisują się bardzo wyraźnie w podstawowy zakres działalności Muzeum i przy wykorzystaniu hasła otwartości pozwolą rozwinąć tę instytucję i propagować szeroko pojętą kulturę. CELE 1. Strukturalne, w tym: wprowadzenie zarządzania projektowego; dostosowanie godzin pracy do potrzeb zwiedzających i uczestników wydarzeń muzealnych; uaktualnienie struktury organizacyjnej Muzeum.
2. Udoskonalenie jakości bazy lokalowej, w tym: zabezpieczenie budynków Muzeum; przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do modernizacji budynków; sukcesywna modernizacja wyposażenia; dostosowanie przestrzeni wystawienniczej do potrzeb nowych ekspozycji; przygotowanie do poszerzenia możliwości lokalowych; wzrost stopnia wyposażenia techniczne-sprzętowego i wystawienniczego Muzeum.
3. Rozwój oferty Muzeum w oparciu o dziedzictwo kulturowe i historyczne Gminy Chrzanów i regionu, w tym: rozwój działalności wystawienniczej Muzeum; budowanie świadomości historycznej; rozszerzenie badań i publikacja ich wyników, szczególnie na tematy, np.: historii samych zabudowań dworskich i ich przeobrażeń (np. makiety, rekonstrukcje, eksponaty archeologiczne, wnętrzarstwo); rozwoju przestrzennego i architektonicznego miasta w poszczególnych wiekach; dziejów poszczególnych rodzin, które były właścicielami Dóbr Chrzanowskich (np. drzewa genealogiczne, biografie, ciekawostki z ich życiorysów, portrety, rzeczy związane z ich życiem, zasługi dla miasta); rodów mieszczan Chrzanowskich począwszy od XV w. aż do 1939 r., zarówno społeczności chrześcijańskiej, jaki żydowskiej (np. prezentacja warsztatów cechowych, sklepów i geszeftów, firm i zakładów przemysłowych, pamiątek rodzinnych, albumów, drzew genealogicznych); - rozpoczęcie pracy nad „Słownikiem biograficznym" osób związanych z regionem;
stałe podnoszenie jakości wystaw czasowych; kwerenda w archiwach państwowych, kościelnych i prywatnych w celu rozszerzenia bazy informacji; pozyskiwanie i opracowywanie eksponatów; organizacja sesji naukowych wraz z wydaniem materiałów posesyjnych; opracowanie i wydanie krytyczne tekstów źródłowych; kontynuacja i rozszerzenie zakresu badań archeologicznych; inwentaryzacja i opracowanie historyczne chrzanowskich nekropolii; rozpoczęcie prac nad „Chrzanowską Księgą Genealogiczną"; rozpoczęcie prac nad możliwością udostępnienia zbiorów muzealnych on-line; zacieśnienie współpracy z instytucjami i organizacjami w celu rozszerzania dialogu polsko-żydowskiego; współpraca z uniwersytetami w projektach badawczych oraz edukacyjnych; organizacja i współorganizacja wydarzeń kulturalnych oraz muzealnych, m.in.: „Noc Muzeum", ,Sztetl Chrzanów", „60-lecie Muzeum w Chrzanowie".
4. Rozwój naukowy pracowników Muzeum i podnoszenie ich kwalifikacji 5. Prowadzenie działalności wystawienniczej, edukacyjnej i popularyzatorskiej, w tym: spopularyzowanie wiedzy o dziejach Chrzanowa oraz ważnych postaciach z nim związanych; działania wzmacniające świadomość lokalną; przygotowanie koncepcji Parku Niepodległości — ścieżka edukacyjno-historyczna w parku miejskim; należyte dbanie o miejsca pamięci.
6. Racjonalizacja gospodarki finansowej, w tym: dywersyfikacja źródeł finansowania działalności Muzeum; samodzielne lub wraz z innymi podmiotami aplikowanie do grantów i projektów, w celu uzyskania dotacji zewnętrznych.
Wystawy czasowe /"Dom Urbańczyka"/: WERNISAŻ JEDNEJ PRACY - INKLINACJE 4 - 23.09.2019 DLA ZDROWIA I URODY 2.10 - 2. 12.2019 TWÓRCZOŚĆ RODZINY SIEKÓW 11.12.2019 - 24.02.2020 Wystawy czasowe w Piwniczce "Domu Urbańczyka": AKWARELA. Anna Cieplińska-Jaglarz 11 - 31.12.2019 - wystawa przeniesiona na 2021 r. Kawiarnia Naukowa 2019 r.: Imprezy: NOC MUZEÓW 2019: STOI NA STACJI LOKOMOTYWA. 100-LECIE ZAŁOŻENIA FABLOKU 17.05.2019
Konkursy: VIII Powiatowy Konkurs Historyczny „Dla przeszłych i przyszłych lat” w roku 2019 odbędzie się pod hasłem „Ku Niepodległości. Przemiany społeczno-gospodarcze i polityczne powiatu chrzanowskiego przełomu XIX i XX w.” 18.01 – 24.04.2019
|
 |