Dotacja Marszałka woj. małopolskiego dla Muzeum w Chrzanowie

Komunikaty

Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich powołane do ochrony lokalnego i narodowego dziedzictwa kulturowego spełnia swoją rolę poprzez pozyskiwanie cennych eksponatów, ich udostępnianie, ale również konserwację. Profesjonalna konserwacja muzealiów czy obiektów zabytkowych jest jednak bardzo droga, dlatego Muzeum złożyło w styczniu wniosek aplikacyjny do programu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego na wspieranie prac konserwatorsko – budowlanych. W dniu 31. marca Sejmik Wojewódzki podjął decyzję o przyznaniu dotacji m.in. dla Muzeum w Chrzanowie na kwotę 30.000 zł. W dniu 23. kwietnia w Centrum Biurowym Lubicz w Krakowie, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara wręczył, dyrektorowi Muzeum, czek na kwotę 30.000 zł. Dofinansowanie otrzymało 134. beneficjentów spośród 253. złożonych wniosków. W Powiecie Chrzanowskim dofinansowanie otrzymała również parafia św.św. Piotra i Pawła w Trzebini.

Muzeum spożytkuje kwotę dofinansowania wraz z własnymi środkami w wysokości 36.000 zł na zadanie pn. „Ratunkowe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i renowację murów fundamentowych saloniku biedermeier w XVI – wiecznym Lamusie dworskim”. Główna siedziba Muzeum przy ul. Mickiewicza 13, jako obiekt pochodzący z XVI w., nie posiada izolacji poziomej murów, dlatego kapilarne podciąganie wilgoci negatywnie wpływa na stan dziewiętnastowiecznej, oryginalnej boazerii saloniku mieszczańskiego. Niezbędne i jak najpilniejsze jest wykonanie tych podstawowych zabiegów ratunkowych, aby podjąć w następnej kolejności prace konserwatorskie stylowego wnętrza planowane w następnym roku.

Rekordowa i godna podziwu kwota 5 900 000 zł, przeznaczona w tym roku przez Urząd Marszałkowski na realizację zadań w dziedzinie ochrony zabytków w Małopolsce, pozwoli uratować wiele bezcennych obiektów w naszym regionie, dzięki czemu możemy liczyć na zwiększone zainteresowanie turystów, w tym również w piękniejącym i zmieniającym się pod tym względem Chrzanowie.

Zbigniew Mazur