Błądząc od szyldu do szyldu… Wernisaż wystawy czasowej

WernisażWystawy czasowe

27 stycznia na godz. 16:30 zapraszamy do Oddziału Wystaw Czasowych „Domu Urbańczyka” przy Alei Henryka 16 na wernisaż naszej nowej wystawy czasowej. Tym razem poruszymy temat handlu, sklepów i reklam.

Słowo od kuratorek:

Sklep, czyli budynek lub pomieszczenie, w którym sprzedaje się towary. Taką definicję tego słowa podaje Słownik Języka Polskiego. Definicja definicją, ale jak było (i jest) w praktyce? Są zatem sklepy mniejsze lub większe: od sklepików prowadzonych jedynie przez właściciela – czyli sklepikarza, poprzez sklepy, gdzie klientów obsługiwali ekspedienci lub subiekci, aż do domów towarowych czy handlowych, w których znajdowało się wiele sklepów, a zajmowały one często kilkupiętrowe budynki. Jednak bez względu na wielkość, kupić w nich można prawie wszystko: od artykułów spożywczych, poprzez przemysłowe, po ubrania, buty i dodatki. Bywało, że dany sklep specjalizował się w sprzedaży jednego tylko rodzaju artykułów, a w innym można było znaleźć po trochu wszystkiego. W niektórych funkcjonowały także swoiste mini kawiarnie, można w nich było przysiąść i napić się pysznej herbaty czy świeżo mielonej kawy.

Wystawę będzie można zobaczyć w godzinach otwarcia Oddziału do 26 marca 2023 r.