79. rocznica likwidacji chrzanowskiego getta

SpotkaniaWykłady

Zapraszamy do udziału w obchodach 79. rocznicy likwidacji chrzanowskiego getta.
W programie:
– 18.02.2022 – godz. 12:00 – Spotkanie przy Tablicy Pamięci pod MOKSiR w miejscu Synagogi Wielkiej, dawny plac Estery w Chrzanowie.

– 19.02.2022, godz. 17:00 – wykład dr Marka Tuszewickiego pt. „Wierzba w kulturze żydowskiej i na pograniczu kultur”. Wykład w ramach projektu „Wierzba Estery”, MOKSiR Auditorium, ul. Broniewskiego 4.“Niewiele przedstawicieli świata roślinnego odgrywa tak ważne role w kulturach ludzkich, co wierzby. Drzewa te od wieków emanowały niezwykłością, prowokowały do interpretowania ich właściwości w kategoriach magicznych. Po hebrajsku nazywano je  słowem arawa. W Psalmie 137 czytamy o wierzbach, na których wygnani do Babilonu zawieszali harfy, siedząc w cieniu drzew, płacząc i wspominając ojczyznę. W wielu językach mówi się o wierzbach płaczących bądź żałobnicach, co w potocznej wyobraźni czyniło z nich pośredniczki pomiędzy światem żywych i umarłych. Podobna sytuacja miała miejsce w Europie Wschodniej. Miejscowa ludność słowiańska, jak i mieszkający wśród niej Żydzi, posługiwali się gałązkami drzewa przy okazji licznych rytuałów. Wierzba – znana w jidysz jako werbe – łączyła więc nie tylko światy, ale też ludzi pochodzących z różnych społeczności.” (dr Marek Tuszewicki)

– 20.02.2022, godz. 14:00-16:00 – Zbieranie indywidualnych historii do projektu „Wierzba Estery”, budynek główny Muzeum, ul. Mickiewicza 13.

Prosimy o zachowanie norm sanitarnych (obowiązkowe zasłanianie ust i nosa maseczką oraz dezynfekcja rąk przed wejściem; obowiązkowe zachowanie dystansu społecznego).