78 rocznica likwidacji chrzanowskiego getta

Komunikaty

W 1942 r. do chrzanowskiego getta przesiedlono Żydów z okolicznych miast i miasteczek. Tym samym znacznie pogorszyły się warunki bytowe i mieszkaniowe. Dnia 18.02.1943 r. ogłoszono zbiórkę wszystkich Żydów mieszkających w Chrzanowie, także tych którzy zostali tu przesiedleni z okolicznych miejscowości. Selekcję przeprowadzili oficerowie sosnowieckiego gestapo. Zebranych podzielono na 2 grupy – pierwszą przeznaczoną na zagładę w KL Auschwitz, a drugą do obozów pracy przymusowej. Część Żydów próbowała się ukrywać, nawet po kilka dni. Ale z czasem z powodu braku wody i żywności musieli opuścić kryjówki.

Tym razem, chcielibyśmy w nieco inny sposób upamiętnić to wydarzenie. Od dzisiaj przez kolejne dwa dni zamiast wykładu, będziemy publikować na naszym Facebooku wspomnienia Żydów mieszkających w Chrzanowie podczas II Wojny Światowej, które pochodzą ze strony United States Holocaust Memorial Museum (wspomnienia w języku angielskim). Poniżej umieszczamy link do naszego konta na Facebook’u.